dom w Twoich rękach

Ciśnieniowy pasjonat

Nie ma wokół domu takich zabrudzeń, jakim bym nie podołał.

Z odpowiednim sprzętem ogarnę wszystko!

Domowa myjnia samoobsługowa. 6 porad, jak ekonomicznie umyć samochód niczym w profesjonalnej myjni

Domowa myjnia samoobsługowa. 6 porad, jak ekonomicznie umyć samochód niczym w profesjonalnej myjni
Myjnie samoobsługowe cieszą się wśród kierowców dużym powodzeniem, głównie ze względu na ich wygodę, funkcjonalność i zaoszczędzony dzięki nim czas. A czy nie moglibyśmy mieć własnej, domowej myjni samoobsługowej? Robimy test, co w tym zestawieniu wypadnie lepiej, i zdradzamy 6 patentów na to, jak ekonomicznie umyć samochód jak w profesjonalnej myjni. W roli głównej Kärcher K7 Smart Control.

Wiosenny challenge na otwarcie sezonu

Za oknem wiosna, słońce świeci, pojechałoby się gdzieś. Jesteście już spakowani i gotowi, idziecie do samochodu, a tu… lekkie rozczarowanie. Auto, delikatnie mówiąc, nie zostało przygotowane do nowego sezonu. Maska i dach równo pokryte kolorowymi pyłkami, w okolicach tablic rejestracyjnych i lusterek pełno insektów, które dawno zakończyły swój żywot, a koła całe w błocie. Wiosną drzewa zaczynają pylić, insekty budzą się z zimowego snu, kurz hula po ulicach, a mieszanka tego wszystkiego ląduje na naszym samochodzie. Do tego zmienna aura, która w deszczowe dni zamienia go w pojazd, który ukończył właśnie błotny rajd. I co tu robić: jechać do myjni czy użyć myjki ciśnieniowej? Co się lepiej sprawdzi? Co jest bardziej ekonomiczne? Zrobiłem test – pół auta umyłem w myjni ręcznej, a drugie pół myjką ciśnieniową Kärcher K7. Sprawdźcie, co z tego wyszło. 

Myjnia samoobsługowa vs domowa myjnia samoobsługowa

Umyłem samochód w myjni samoobsługowej oraz myjką ciśnieniową K7. Jakie wnioski? Jeśli chodzi o efekty mycia, to myjnia i Kärcher wypadły podobnie, z lekką przewagą na korzyść myjki. Przy mocnym zabrudzeniu i błocie ta przewaga byłaby jeszcze większa, chociażby z uwagi na możliwość ustawienia ciśnienia w myjce dzięki trybowi Boost. Większa różnica dostrzegalna jest w funkcjonalności, a finalnie także w ekonomii. Mimo że stacje samoobsługowe wyrastają w miastach jak grzyby po deszczu, to czasem trzeba odczekać swoje w kolejce. Podczas mycia auta często się spieszymy, a oszczędzając czas, wybieramy krótkie tryby czyszczenia. Do tego zwykle towarzyszy nam stres, że piana lub woda zaraz się skończą, a samochód jeszcze do końca nieumyty. I te niepokojące myśli, czy wystarczy nam monet…

Z własną myjką ciśnieniową takich problemów nie mamy. Daje nam ona coś bezcennego: czas, spokój i relaks. Czas, bo nie musimy szukać myjni, stać w kolejkach i sami decydujemy o tym, jak długo myjemy swój samochód. Spokój, bo możemy to zrobić, nie spiesząc się i nie martwiąc, że coś zrobimy źle. Relaks, bo czasami takie mycie naprawdę odpręża i daje satysfakcję.

Umycie samochodu w myjni ręcznej kosztowało mnie 30 zł, przy wyborze optymalnych programów trwało godzinę, z czego 40 minut zabrały mi dojazd, oczekiwanie na swoją kolej i powrót. Przygotowanie auta i samo mycie zajęły 20 minut. Oczywiście im dalej do miasta, tym ten czas się wydłuża. Przyjemność z tego wątpliwa, gdyż stresowało mnie auto czekające w kolejce za mną. Robiłem więc wszystko w pośpiechu, a gdy pojawia się pośpiech, to często wiąże się on z brakiem dokładności.

Z Kärcherem takich problemów nie miałem. Mycie auta sprawiło mi przyjemność, nikt mnie nie poganiał, aplikacja dostosowała wszystkie parametry i uwinąłem się  ze wszystkim w 30 minut, po drodze myjąc jeszcze taras i rower.

Myjka ciśnieniowa Kärcher K7 – wygoda na dwóch kółkach

K7 Smart Control to urządzenie ciśnieniowe z najnowszej linii Kärcher. Wizualnie prezentuje się ładnie i całkiem zgrabnie. Mimo solidnej wagi za sprawą wysuwanego uchwytu możemy bez problemu przemieszczać się z nią niczym z walizką. Dzięki temu wygodnemu rozwiązaniu poruszanie się z karcherem nie sprawi problemu ani mężczyźnie, ani kobiecie. Co jeszcze, jeśli chodzi o wygodę? Urządzenie ma długi kabel do podłączenia prądu i jeszcze dłuższy przewód wychodzący z pistoletu. To daje naprawdę duże możliwości i niweluje ograniczenia. Z myjką K7 Smart Control macie także możliwość pobierania wody nie tylko z sieci, ale też ze zbiornika, co ułatwi pracę w miejscach bez dostępu do sieci wodociągowej. Do tego z tyłu urządzenia można założyć specjalną siatkę na akcesoria, dzięki czemu wszystko będzie w zasięgu ręki. Wygodnym rozwiązaniem jest także pistolet spryskujący z wyświetlaczem LCD i przyciskami do regulacji ciśnienia lub dozowania środka czyszczącego oraz obrotowa lanca spryskująca 3-w-1 Multi Jet z trzema różnymi dyszami z łatwą zmianą strumienia. Wystarczy przekręcić lancę na interesujący nas rodzaj strumienia, np. płaski (do czyszczenia różnych powierzchni zależnie od ustawionego na pistolecie ciśnienia) lub rotacyjny (do twardych powierzchni, jak np. podjazd).   

Jak myć samochód z użyciem myjki ciśnieniowej

  1. Nie myj samochodu w upale ani w mocnym słońcu. Najlepiej zrobić to wcześnie rano lub późnym popołudniem, gdy słońce nie świeci tak intensywnie. Mycie w pełnym słońcu może zakończyć się plamami z wody na karoserii, smugowym wykończeniem i irytującymi śladami po kroplach. Zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego lub ciepła może też np. wysuszyć szampon, zanim auto zostanie porządnie umyte.
  2. Do mycia auta należy używać specjalnych preparatów, najlepiej nieszkodliwych dla środowiska. W myjni samoobsługowej nie wiemy, jakim środkiem myjemy samochód. W naszej domowej myjni wszystko jest jasne. Najlepiej do wspomnianego Kärchera K7 użyć  lekko zasadowego, pianowego szamponu tego samego producenta. Płyn ten przeznaczony jest do domowego czyszczenia pojazdów, a co najważniejsze, jest nieszkodliwy dla środowiska i łagodny dla lakieru.
  3. Używając myjki ciśnieniowej K7 z aplikacją, możemy być spokojni o nasze auto. Niczego nie zrobimy źle, gdyż aplikacja dostosuje wszystkie parametry i przeprowadzi nas przez proces mycia. W myjniach ręcznych często się spieszymy i bywa, że niezbyt dokładnie umyjemy swój samochód. Z karcherem K7 tego problemu nie ma.
  4. Nakładajmy pianę na auto od dołu do góry. Taka technika sprawi, że cały samochód będzie nią właściwie pokryty. Jeśli rozpoczniemy ten proces od góry, piana spłynie w dół, a największe zabrudzenia w dolnej części pojazdu nie zostaną odpowiednio rozpuszczone.
  5. Po umyciu najlepiej odczekać, aż samochód wyschnie. Jeśli ruszymy od razu, do mokrej karoserii szybko przyklei się brud i kurz, a cała praca pójdzie na marne.
  6. Należy unikać używania szczotek dostępnych na stacjach. Często są w nich drobne kamyki i pozostałości brudu po wcześniejszym użytkowaniu. Najgorsze jest agresywne tarcie nimi, np. by pozbyć się brudu z niedoczyszczonego miejsca – to prowadzi do zniszczenia lakieru. Wykorzystaj do tego silny strumień wody z myjki ciśnieniowej, np. takiej jak Kärcher K7.

Mycie auta i nie tylko

Test pokazał jeszcze jedną ważną rzecz. W myjni samoobsługowej umyjemy tylko auto (ewentualnie rower), natomiast myjka ciśnieniowa ma oprócz tej funkcji szereg innych zastosowań. Przede wszystkim wiele modeli można połączyć z aplikacją Kärcher Home & Garden w smartfonie przez Bluetooth. Po instalacji i zalogowaniu będziecie mieli dostęp do praktycznych porad i wskazówek dotyczących czyszczonych przez was obiektów. W aplikacji spośród wielu dostępnych przedmiotów do mycia wybieramy np. auto, a aplikacja po wysłaniu ustawień automatycznie dostosuje ciśnienie w pistolecie. Do wyboru są m.in. rower, schody, meble ogrodowe czy posadzka. Wystarczy jeden klik, a urządzenie dostosuje wszystkie parametry do czyszczonego obiektu. Aplikacja oferuje ponadto wiele innych przydatnych funkcji, takich jak instrukcje montażu, konserwacji i pielęgnacji, a także portal Kärcher Service. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziecie mogli czuć się jak ekspert w dziedzinie czyszczenia.

Sprzęt można wykorzystać także do czyszczenia przedmiotów w ogrodzie, domu czy garażu. Sam pistolet myjki ciśnieniowej chroni przed uszkodzeniem wrażliwe powierzchnie i pozwala zoptymalizować efekty czyszczenia. Funkcja ta sprawdza się zwłaszcza przy myciu auta z uwagi na jego delikatny lakier. Poza tym za pomocą umieszczonych na pistolecie przycisków +/- można łatwo regulować ciśnienie wody i dozowanie środka czyszczącego. Bieżące ustawienie pokazywane jest na wyświetlaczu LCD. Urządzenie jest również wyposażone w tryb Boost, dzięki czemu poprzez dodatkową moc myjka zwiększa wydajność czyszczenia, pozwalając usuwać najbardziej oporne zabrudzenia. Do mycia aut rekomendowane jest ustawienie nr 2. Inaczej wygląda to w myjni, gdzie mamy z góry narzucone ustawienia programu, a dodatkowo zawsze jest ryzyko, że trzymamy pistolet za blisko lub za daleko, co nie przyniesie pożądanych efektów przy czyszczeniu.

Podsumowanie

Która opcja zwyciężyła w wiosennym challengu? Myjnia samoobsługowa czy domowa myjnia z wykorzystaniem myjki Kärcher? Co jest bardziej ekonomiczne? Nie mam nic przeciwko myciu auta w myjniach samoobsługowych i jeśli chcemy mieć szybko umyte nadwozie, to takie rozwiązanie jest OK. Tyle że szybko nie znaczy dokładnie. Samochód będzie umyty, ale na pewno znajdą się na nim miejsca wymagające większej uwagi, być może dodatkowego programu. Poza tym zastanówcie się: czy można dobrze umyć auto, mając np. 2 minuty na każdy program?