dom w Twoich rękach

Ciśnieniowy pasjonat

Nie ma wokół domu takich zabrudzeń, jakim bym nie podołał.

Z odpowiednim sprzętem ogarnę wszystko!

Samochód na błysk, czyli jak najlepiej myć auto?

Samochód na błysk, czyli jak najlepiej myć auto?
Samochód od czasu do czasu trzeba dokładnie umyć. Można go zawieźć do specjalistycznej myjni, ale nieraz wygodniej – i taniej – jest zrobić to samodzielnie. Konserwacja i utrzymanie w jak najlepszym stanie zarówno podwozia, jak i nadwozia pojazdu pozwoli dłużej zachować jego wartość.

Zacznij od karoserii

Jednym z najlepszych rozwiązań do samodzielnego mycia samochodu jest myjka wysokociśnieniowa. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem tego typu sprzętu, zwróć uwagę na dostępne wyposażenie, jakie możesz zakupić w zestawie z urządzeniem. Posiadając odpowiednie akcesoria, wyczyścisz swój pojazd w krótszym czasie, oszczędzając przy tym wodę:

  • Niezastąpione w myciu samochodu są lance pianowe, które pomagają zaaplikować szampon do mycia pojazdu, jak i innych powierzchni;
  • Ponadto poleca się również szczotki do mycia felg i kół. Dzięki miękkiej szczecinie nie rysują delikatnych powierzchni. Jednocześnie równomiernie rozprowadzają wodę i z łatwością docierają do najmniejszych szczelin;
  • Warto zainteresować się również szczotką typu Power. Pozwala ona czyścić poziome i pionowe powierzchnie płaskie w kilkukrotnie krótszym czasie niż za pomocą samej dyszy wysokociśnieniowej;
  • Dla bardzo zabrudzonych pojazdów (z zabłoconym podwoziem), jak i dla pojazdów po okresie jesiennym, po którym w nadkolach znajduje się nagromadzony osad zawierający piasek, błoto oraz osady drogowe, idealnie sprawdzi się giętka lanca spryskująca. Lanca posiada regulację kąta w zakresie 180°, aby móc łatwo dotrzeć do trudnodostępnych miejsc;
  • Do mycia karoserii najlepiej sprawdzi się lekko zasadowy, pianowy szampon samochodowy. Powinien być to środek nieszkodliwy dla środowiska i łagodny dla lakieru. Produkt nie powinien zawierać żadnych organicznych związków halogenowych (AOX), azotanów, związków metali ciężkich. Na rynku dostępne są preparaty 3 w 1, do czyszczenia wszelkiego rodzaju pojazdów. Skutecznie usuwają one nawet najtrudniejsze zabrudzenia, takie jak zaschnięte błoto, tłuste plamy czy słony osad. Dodatkowo znacznie przyspiesza on proces schnięcia;
  • Aby uzyskać efekt błyszczącej karoserii, wystarczy przetrzeć ją ścierką irchową. Naturalna ircha powstaje przez garbowanie owczej lub jagnięcej skóry z użyciem oleju z wątroby ryb morskich, który wnika w strukturę skóry. Ten proces nadaje skórze zdolność absorpcji (pochłaniania cieczy) i miękkość. Dzięki temu bardzo dobrze wchłania wodę, nie rysuje lakieru, a także nie pozostawia plam i zacieków. Jest to idealne rozwiązanie, aby szybko i bez zacieków osuszyć samochód po umyciu.

Inwestycja w sprzęt szybko się zwróci, jeśli zamiast na myjni, będziesz samodzielnie dbać o samochód. Inwestując w sprzęt dobrej jakości, będziesz mógł w domu umyć auto tak samo sprawnie, jak podczas korzystania z myjni samoobsługowych, bez martwienia się o kolejki czy potrzebne drobne lub żetony. Ponadto, zadbany samochód dłużej zachowuje swoją wartość na rynku oraz jest mniej podatny na problemy związane z korozją zarówno podwozia jak i nadwozia.

Warto wiedzieć: Wbrew powszechnie krążącym mitom, mycie myjką wysokociśnieniową nie niszczy lakieru. Jeśli chcesz mieć co do tego całkowitą pewność, rozejrzyj się za urządzeniami, które posiadają pistolet z regulacją ciśnienia wody (Full Control). Trzy poziomy ciśnienia wody pozwalają łatwo dopasować je do czyszczonej powierzchni, zaś Lanca Vario Power umożliwia płynną regulację ciśnienia od wysokiego do niskiego.

Zajrzyj do wnętrza

Kokpit w samochodzie to wizytówka kierowcy. Można go porównać do wnętrza mieszkania. Zadbane i czyste dobrze świadczy o jego właścicielu.

Deski rozdzielcze wykonane są z różnego rodzaju tworzyw, np. matowych, chropowatych, połyskujących, twardych lub miękkich. Każde z nich może zachowywać się inaczej i inaczej reagować na dany preparat. W dodatku jedna deska rozdzielcza lepiej wygląda w wersji błyszczącej, a inna w wersji matowej. Warto dobrać odpowiedni środek do materiału z jakiego wykonana jest deska rozdzielcza naszego samochodu.

Warto wiedzieć: Nie spryskuj preparatem do czyszczenia kokpitu kierownicy i pedałów. Wówczas stałyby się śliskie, a to zagraża twojemu bezpieczeństwu. Nie spryskuj również szyb – powstaną wówczas na nich smugi trudne do usunięcia. W tym celu sięgnij po specjalny preparat do czyszczenia  samochodowych szyb.

Jeśli na szybach pozostają smugi i zacieki, mimo wykorzystania do mycia odpowiedniego płynu, spróbuj samodzielnie przygotować środek do ich czyszczenia – będzie ekonomiczniej, a przy tym także skuteczniej: połącz trzy łyżki sody do pieczenia z trzema łyżkami płynu do naczyń. Przed użyciem wstrząśnij i rozcieńcz je w wodzie. Taki płyn, gąbka i miękka szmatka to wszystko czego potrzebujesz, by szyby w twoim samochodzie były zawsze perfekcyjnie umyte.

Odkurzanie wnętrza samochodu jest znacznie wygodniejsze z uniwersalnym odkurzaczem wielofunkcyjnym. Dzięki specjalnie zaprojektowanym akcesoriom, szybko i skutecznie uporasz się z zanieczyszczeniami z foteli, dywaników, przestrzeni pomiędzy fotelami i pod pedałami, bagażnika oraz deski rozdzielczej. W skład zestawu mogą wchodzić: długa ssawka szczelinowa, ssawka samochodowa, dwie ssawki szczotkowe z miękką i twardą szczeciną.

Jeśli tapicerka twojego samochodu lub dywaniki pokryte są trudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami, skorzystaj z odkurzacza piorącego. Urządzenia tego typu pozwalają na gruntowne wyczyszczenie tapicerki samochodowej metodą ekstrakcji. Metoda ta polega na spryskaniu zabrudzonej powierzchni roztworem wody i środka czyszczącego oraz odessaniu jej w tym samym przejściu roboczym. Dzięki takiemu rozwiązaniu czas schnięcia wypranych powierzchni jest znacznie krótszy. Do mycia tapicerki warto zdecydować się na środek im dedykowany. Skutecznie usuwa brud i schnie dużo szybciej niż jego zwykłe odpowiedniki. Na końcu możesz pokryć tapicerkę specjalnym środkiem do impregnacji. Pozwoli to na zabezpieczenie jej przed nowymi zabrudzeniami.

Ze sprzątaniem samochodu, podobnie jak ze sprzątaniem mieszkania, lepiej postawić na systematyczność i sprzątać częściej, ale krócej. Dzięki temu twój samochód zawsze będzie prezentował się nienagannie, a ty unikniesz momentu, kiedy doprowadzenie karoserii i wnętrza auta do porządku będzie wymagało zdecydowanie zbyt dużo czasu i pracy.