dom w Twoich rękach

Miłośnicy ogrodu

Nikt nie zna lepiej żadnej gałązki i źdźbła trawy w naszym ogrodzie, niż my.

Jesteśmy w tym mistrzami!

Domowe i ogrodowe prace w duchu eko - rób to z głową!

Domowe i ogrodowe prace w duchu eko - rób to z głową!
Jesteś dumnym właścicielem domu z ogrodem. Chcesz dbać o niego świadomie i z troską o środowisko. Podjąłeś słuszną decyzję! Jak się okazuje, bycie eko jest w wielu przypadkach nie tylko zdrowsze i tańsze, lecz także wygodniejsze.

Czysty dom i jego otoczenie

Producenci co rusz stosują nowe rozwiązania w kierunku troski o środowisko. Co roku wypuszczają na rynek sprzęty coraz wydajniejsze, a przy tym bardziej przyjazne naszemu otoczeniu. Urządzenia zużywają mniej prądu lub wody, są cichsze, mają dłuższą żywotność, wykonane są w większości z surowców podlegających recyklingowi lub pochodzących z recyklingu. W przypadku pielęgnacji domu liderem w tego typu rozwiązaniach jest marka Kärcher, która od 30 lat stale udoskonala swój asortyment właśnie w tym  zakresie. Jednym ze sztandarowych produktów tej marki są urządzenia wysokociśnieniowe, które pod wieloma względami wygrywają, jeśli chodzi o proekologiczność, efektywność pracy i wygodę użytkowania.

Kilka eko-faktów o myjkach wysokociśnieniowych:

  • Za pomocą tego urządzenia skutecznie wyczyścisz przy użyciu samej wody niemal wszystkie twarde powierzchnie zewnętrzne: elewację domu, kostkę brukową, podjazd, taras, altanę, skalniaki, meble i narzędzia ogrodowe. Przy zastosowaniu biodegradowalnych środków czyszczących bezpiecznych dla środowiska, w wygodny sposób wyczyścisz także rower, skuter czy samochód.

  • Myjki zużywają do 80 procent mniej wody niż wąż ogrodowy. Na jakiej zasadzie? Wąż ogrodowy jest w stanie wytworzyć maksymalnie cztery bary ciśnienia podawanej wody. Po podłączeniu do urządzenia wysokociśnieniowego woda z węża przepływa przez pompę ciśnieniową, która wytwarza ciśnienie w wysokości nawet 160 barów. Sprężona woda następnie wypływa z urządzenia przez lancę w postaci skoncentrowanego strumienia, który czyści jeszcze dokładniej i efektywniej, przy oszczędności wody wynoszącej nawet 3100 l/h.

  • Urządzenia wysokociśnieniowe K4-K7 marki Kärcher umożliwiają odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych. Dzięki funkcji zasysania wody mogą ją pobierać z alternatywnych w stosunku do sieci wodociągowej źródeł, takich jak zbiorniki wodne czy beczki.

Pompa ciśnieniowa - sprzymierzeniec bycia eko

Niezależnie od tego, czy zaopatrujesz swój dom w wodę z alternatywnych źródeł czy chcesz szybko i wygodnie wypompować wodę z oczka wodnego lub basenu, zastanów się nad zakupem pompy ogrodowej. Szczególnie warto zainwestować w to rozwiązanie, jeśli co roku na podlewanie ogrodu zużywasz dość sporo bieżącej wody. Korzystanie z alternatywnych źródeł nie tylko obniży koszty, ale przede wszystkim zaoszczędzi mnóstwo wody, z korzyścią dla środowiska.

Pompa dostarcza wodę z beczek, cystern i zbiorników na deszczówkę, źródeł naturalnych czy studni. Wszędzie tam, gdzie jest potrzebna:

  • może zasilać wodą użytkową twój dom, dostarczając ją m.in. do pralki czy WC;
  • może służyć do nawadniania ogrodu.

Dzięki temu możesz oszczędzać wodę wodociągową, dbając nie tylko o zasobność portfela, ale także o środowisko.

Wybrane pompy ogrodowe włączają się automatycznie w chwili wystąpienia zapotrzebowania na wodę, a następnie samodzielnie się wyłączają. Dodatkowo są ciche i gwarantują oszczędność energii, a w trybie czuwania w ogóle jej nie pobierają. To idealne rozwiązanie dla tych żyjących po “ekologicznej stronie mocy”.

Fot. Konoplytska / Getty Images

Systemy nawadniania

W dobie inteligentnych technologii nie brakuje rozwiązań do automatycznego nawadniania ogrodu. Pozwalają one zaoszczędzić nie tylko czas, ale i wodę. W nowoczesnych systemach nawadniania największy nacisk kładzie się na maksymalną wydajność systemu dystrybucji wody oraz jak najmniejszy pobór energii w trybie czuwania. Dla przykładu: moduły sterujące ST6 i ST6 Duo eco!ogic, dzięki czujnikom poziomu wilgotności gleby, przesyłają co 30 minut drogą radiową wyniki pomiarów, dzięki czemu mogą w razie potrzeby automatycznie aktywować lub dezaktywować nawadnianie. Pomaga to utrzymać odpowiedni poziom wilgotności gleby oraz zapobiega marnowaniu wody. Dzięki tej funkcji można opóźnić nawadnianie, a więc zaoszczędzić więcej wody. Rośliny natomiast zostaną podlane w optymalnym momencie, dzięki czemu unikniesz ich przesuszenia czy przelania.

Kompost - w duchu no waste

Podczas codziennego gotowania gromadzimy sporo odpadków tzw. “bio”. Zamiast wyrzucać je do odpowiedniego worka na śmieci, możesz wykorzystać je do przygotowania kompostu, podobnie jak ogrodowe odpadki roślinne (liście, pędy roślin, resztki warzyw, starą ziemię doniczkową). To idealne rozwiązanie, jeśli masz ogród, choć obecnie możesz tworzyć własny kompost nawet mieszkając w bloku – nowoczesne kompostowniki są małe, estetyczne i bez problemu zmieścisz je np. na balkonie. Kompost natomiast nie bez powodu nazywany jest czarnym złotem ogrodników. Wzbogaca on nasz ogród (lub rośliny doniczkowe) w cenne związki organiczne - bez potrzeby stosowania sztucznych środków ze sklepu. Jeśli zostanie odpowiednio przygotowany, sprawi, że gleba w naszym ogrodzie zostanie dotleniona i spulchniona, a także wzbogacona o dużą dawkę próchnicy.

Fot. Mintr / Getty Images

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, dbając o dom i ogród w duchu eko?

  • Istotne jest zwracanie uwagi na to, z czego produkowane i w co pakowane są produkty, które kupujesz - nie powinny zawierać takich substancji jak ftalany czy metale ciężkie. W kwestii opakowań, unikaj styropianu, plastiku i innych tworzyw sztucznych, których nie można poddać recyklingowi lub w ich przypadku jest on problematyczny. Jeśli produkt zapakowany jest w karton z etykietą FSC®, tym lepiej dla środowiska.

  • Jeśli nie chcesz własnoręcznie przygotowywać domowych środków czystości, czytaj etykiety tych sklepowych. Ważne, by były przyjazne dla środowiska i ulegały biodegradacji. Preparaty powinny zawierać surfakanty wytworzone wyłącznie ze źródeł w 100 proc. odnawialnych, a ich opakowania nie powinny zawierać substancji ropopochodnych. Zwróć uwagę na to, by mogłe one podlegać recyklingowi.

  • Sprawdzaj, czy sprzęty sprzątające, które kupujesz, wyposażone są w filtry HEPA, gwarantujące zdrowe, wolne od pyłu środowisko pracy.

  • Syntetyczne pestycydy i fungicydy to trucizny nieobojętne dla ludzi oraz środowiska. Zamiast nich lepiej stosować preparaty naturalne. Takie środki powinny zawierać tylko wyciągi roślinne albo żywe formy drapieżnych organizmów (na przykład bakterie czy nicienie, ale także larwy pożytecznych owadów), które są pasożytami określonych szkodników. Choć zwykle nie działają tak szybko jak preparaty syntetyczne, są skuteczne – zwłaszcza w ogrodach uprawianych metodami ekologicznymi.