dom w Twoich rękach

Miłośnicy ogrodu

Nikt nie zna lepiej żadnej gałązki i źdźbła trawy w naszym ogrodzie, niż my.

Jesteśmy w tym mistrzami!

Zadbaj o dom i ogród jesienią. Jak zaplanować i usprawnić sobie prace?

Zadbaj o dom i ogród jesienią. Jak zaplanować i usprawnić sobie prace?
Sezon letni dobiega końca. Wydaje się, że w tym okresie nic więcej, prócz zbierania liści i zabezpieczania zieleni przed mrozem nie trzeba robić. Nic bardziej mylnego - dla posiadaczy domu z ogrodem jesień to równie pracowity okres, jak minione miesiące. Aby jego otoczenie cieszyło się nienaganną kondycją po zimie, trzeba odpowiednio je przygotować. Na szczęście wiele z tych prac można wykonać szybko i sprawnie.

Porządki wokół domu

W usuwaniu zaschniętych liści, piasku, kurzu i innych lotnych zanieczyszczeń pomoże zamiatarka. W przeciwieństwie do typowej miotły czy dmuchawy nie wznieca zanieczyszczeń w powietrze, lecz sprawnie je zbiera do specjalnego, wbudowanego pojemnika.

Elewacja domu, oprócz funkcji estetycznej, stanowi warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Przyjrzyj się zatem, czy nie pojawiły się pęknięcia, zawilgocenia lub rozwarstwienia elementów ocieplenia. Każde większe uszkodzenie negatywnie wpływa na mikroklimat domu, a także może gromadzić wilgoć która przy niskich temperaturach może spowodować powiększenie pęknięć i liczne uszkodzenia. Zwróć też uwagę na stan połaci dachowej. Być może pojawią się drobne usterki, które trzeba będzie naprawić, by uniknąć rozszczelnienia.

Zarówno z elewacji jak i z okien, dachu, rynien, parapetów, twardych podjazdów czy tarasów wypada na zimę usunąć brud, mech i chwasty. Wykorzystaj do tego wielofunkcyjną i wszechstronną myjkę wysokociśnieniową, na przykład K5 Compact Home Kärcher, która dostosowana jest do mycia praktycznie wszystkich powierzchni zewnętrznych. Dysza rotacyjna skutecznie rozprawi się z mchem i chwastami, specjalnie zaprojektowany zestaw T-racer pozwoli na dokładne umycie płaskich powierzchni bez rozprysków wody, a regulacja mocy strumienia umożliwi kontrolowane dozowanie wody, bez obawy o delikatne powierzchnie.

Jeśli ponadto chcesz sprawnie udrożnić odpływy, rury lub rynny, zrobisz to szybko i wygodnie (bez potrzeby korzystania z drabiny) z pomocą urządzenia wysokociśnieniowego wraz z akcesorium do czyszczenia rur i rynien.  

Czas na mycie mebli ogrodowych, sprzętów i pojazdów

Przed nadejściem pierwszych przymrozków przydałoby się dokładnie umyć meble ogrodowe, puste donice, pojemniki, narzędzia i pojazdy (rower, skuter, motocykl, samochód). Tu również z pomocą przychodzi wyżej wspomniane urządzenie wysokociśnieniowe. Bardzo sprawnie i przy dużej oszczędności wody wyczyści na mokro wszelkie, nawet trudno dostępne zabrudzenia: piach, błoto, trawę i liście.

Prace w ogrodzie

Jesień to czas, w którym okres wegetacji roślin spowalnia. Wówczas wiele drzew traci swoje liście, więc bądź przygotowany na porządki związane z ich zbieraniem. I tu porada: zamiast wygrabiać, wybierz dmuchawę akumulatorową - dzięki niej zajęcie to przebiegnie dużo sprawniej. Wybierając model akumulatorowy, nie musisz martwić się plączącym kablem i szukaniem źródła zasilania.

Jeśli w twoim ogrodzie znajdują się przekwitnięte rośliny jednoroczne - usuń je. Podobnie postąp z roślinnością doniczkową. Same pojemniki i doniczki wyczyść z ziemi, umyj i schowaj do altany lub suchego, przewiewnego pomieszczenia.

Jesienią warto przygotować również trawnik. Ogranicz koszenie trawy, a ostatnie strzyżenie wykonaj najlepiej pod koniec października. Zewnętrzna warstwa trawnika powinna być wyraźnie rozluźniona, więc w tym celu posłuż się aeratorem elektrycznym.

Co zrobić z gałęziami po jesiennym cięciu drzew i krzewów? Świetnie poradzą sobie z nimi rozdrabniarki elektryczne i spalinowe. Zmielone zdrewniałe części przydadzą się potem w domu i ogrodzie - posłużą jako dodatek do kompostu lub opał do kominka.

Inne prace, jakie przypadają w tym okresie, to obfite podlewanie roślin wieloletnich. Warto to robić, aby zimą rośliny nie uschły. W celu usprawnienia tej pracy zainstaluj system nawadniający wyposażony w sterownik, który działa w oparciu o monitorowanie zawartości wilgoci w glebie.

Jeśli posiadasz oczko wodne, zadbaj również i o nie. Opadające z drzew liście są główną przyczyną zanieczyszczenia stawów. W takich przypadkach trzeba być systematycznym w oczyszczaniu powierzchni zbiornika. Rozmieszczenie nad zbiornikiem siatki z drobnymi oczkami pomoże ci usprawnić sprzątanie gromadzących się liści. Czyszczenie oczka wodnego lub stawu będzie również zbawienne dla żyjących tam ryb. W miejscach, gdzie zimują, zbierają się wszystkie zanieczyszczenia oraz resztki roślin, które gnijąc wydzielają trujące gazy i powodują niedobór tlenu. Dlatego tak ważne jest, by z dna zbiornika usunąć możliwie jak najwięcej zanieczyszczeń. Jednym ze sposobów jest usunięcie zanieczyszczonej wody wraz z osadem za pomocą pompy, którą umieszcza się na dnie zbiornika.

Warto wykorzystać złotą, polską jesień, aby prace w ogrodzie były przyjemnością i nie zaskoczyły cię pierwsze przymrozki. Rozkładając prace na systematyczne działania, domowo-ogrodowe jesienne porządki staną się przyjemnością, a dzięki pracy włożonej w pielęgnację jesienią, ogród wiosną szybko i pięknie rozkwitnie na nowo.